Достапни линкови

НАТО се согласи за итен одговор на руската агресија


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека лидерите на организацијата се согласиле за формирање сили за итен одговор на заканата од руската агресија и ја предупредија Москва дека не може трета земја да стави вето на проширувањето на алијансата, што претставува сигнал за Украина дека нема да и биде забарането барањето на членство. Расмусен ја даде изјавата за време на самитот на НАТО во Велс каде во фокусот на разговорите е конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG