Достапни линкови

Црна Гора очекува покана за членство во НАТО во 2015


Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ изјави дека Црна Гора ќе добие покана за членство во НАТО во текот на следната година. Според него, сите оценки кои ги слушнал укажуваат дека бил регистриран прогрес на земјата и оти веруваат дека Црна Гора во 2015 година ќе добие покана за членство. Ѓукановиќ, кој учествува на самитот на НАТО во Велс посочи дека Црна Гора паралелно со зачленувањето на алијансата го динамизира процесот за европска интеграција.

XS
SM
MD
LG