Достапни линкови

Десетици жртви од поплавите во Пакистан


Пополави во Пакистан

Десетици лица загинаа во Пакистан поради големите врнежи од дожд. Пакистанските власти соопштија дека најмалку 35 лица загинале во покраините Пунџаб и Азад Кашмир во изминатите 24 часа во инциденти предизвикани од дождовите.

Во покраината Равалпинди издадоа предупредување за дождовите и ги евакуираа жителите од областите подложни на поплави. Досега во Пакистан во поплавите во изминатите четири години загинале 1800 лица.

XS
SM
MD
LG