Достапни линкови

Судири на украинската војска и сепаратистите кај Мариупол


Украински војници кај градот Мариупол.

Украинските и проруските сили се судриле на периферијата на градот Мариупол, кој се наоѓа во југоисточниот дел на земјата. Според извештаите, можеле да се видат облаци од црн чад, а бил забележан и конвој од тенкови и оклопни возила на сепаратистите. Украинските сили вооружени со тенкови и друго тешко оружје заедно со илјадници жители на Мариупол се подготвуваа во последните денови да го одбранат градот од нападите.

XS
SM
MD
LG