Достапни линкови

Проруските сепаратисти подготвени за прекин на огнот


Лидерите на проруските сепаратисти во источна Украина соопштија дека се подготвени за прекин на огнот доколку биде постигнат договор со украинските власти на утрешните разговори во белорускиот главен град Минск. Украинскиот претседател Петро Порошенко претходно изјави дека утре ќе нареди прекин на огнот и изрази надеж дека во истиот ден ќе започне имплементацијата на мировниот план. Рускиот претседател Владимир Путин издаде предлог за прекин на огнот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG