Достапни линкови

Порошенко најавува прекин на огнот во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека утре ќе нареди прекин на огнот и изрази надеж дека во истиот ден ќе започне имплементaцијата на мировниот план. Говорејќи на маргините на самитот на НАТО во Велс нагласи дека прекинот на огнот бил условен од утрешната средба во главниот град на Белорусија, Минск на која ќе присуствуваат претставници на Украина, Русија и ОБСЕ.

XS
SM
MD
LG