Достапни линкови

Нова гранка на Ал Каеда во Индија


Лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахри

Лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахри соопшти дека била формирана нова гранка на оваа исламистичка група во Индија и соседните земји. На видеото објавено на интернет Завахри наведува дека новата организација ќе го „развеела знамето на џихад“ на Индискиот потконтинент. Аналитичарите оценуваат дека објавувањето на оваа порака сугерира оти бил аво тек борба за лидерство во исламситичкото милитантно движење на глобално ниво по појавата на милитантаната организација Исламска држава на Блискиот Исток. Ал Каеда главно дејствува во Авганистан и Пакистан.

XS
SM
MD
LG