Достапни линкови

Порошенко се надева на примирје на разговорите во Минск


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изрази надеж дека мировниот процес во источниот дел на земјата ќе започне в петок на средбата во главниот град на Белорусија, Минск. Тој ги повика сите политичари да ги подржат разговорите за постигнување примирје. Според него, жителите на Украина сакаат мир за разлика од политичарите кои сакаат да си играат војна. Порошенко порача дека нема да дозволи тоа да се случи.

XS
SM
MD
LG