Достапни линкови

САД и сојузниците со воени вежби во Украина


Во Украина во текот на месецот ќе бидат спроведени воени вежби предводени од САД во кои ќе бидат вклучени стотици војници. Полското минситерство за одбрана соопшти дека вежбите ќе се одржат до 13 до 26 септември во западна Украина во близина на Полска.

Војници од сојузиниците на НАТО, Британија, Бугарија, Естонија, Германија, Литванија и Романија, како и Норвешка и Молдавија ќе им се придружат на силите на САД и Полска на настанот во Украина, која не е членка на алијансата. Вежбите посветени на зачувување на мирот вклучуваат патролирање и справување со импровизирани експлозивни направи.

XS
SM
MD
LG