Достапни линкови

Ердоган го поддржува Азербеџан во спорот со Ерменија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со азербеџанскиот претседател Илхам Алијев во Баку.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја ќе продолжи да го поддржува Азербеџан во спорот со Ерменија за Нагорно Карабах. Ердоган по разговорите со азербеџанскиот претседател Илхам Алијев во Баку порача дека правото на земјата треба да биде земено во предвид во пронаоѓањето на решение за конфликтот. Според него, доколку конфликтот меѓу Азербеџан и Ерменија е решен, тогаш проблемите на Турција со Ерменија исто така ќе бидат решени.

XS
SM
MD
LG