Достапни линкови

Милитантите од Исламската држава со закана до Русија


Руските медиуми јавија дека милитантите од Исламската држава во видео објавено на интернет се закануваат дека ќе започнат војна во Чеченија и останатите делови на севрен Каквказ, кој претежно е населен со муслимани. Видеото со руски превод било објавено на сателитскиот телевизиски канал Ал Арабија.

На видеото е прикажан еден милитант кој зборува од кокпитот на воен авион на пистата која Исламската држава ја завзема во северна Сирија. Според видеото, милитантите планираат со милоста на господ да ја ослободат Чеченија и кавказот.

XS
SM
MD
LG