Достапни линкови

Убиени 910 милитанти во офанзивата во Пакистан


Пакистанската војска соопшти дека најмалку 910 милитанти загинале за време офанзивата на владините сили. Според соопштението, 82 војници загинале, а 269 биле повредени откако во јуни започна операцијата против милитантите во покраината северен Вазиристан. Борби имало и надвор од племенските реони во кои како што војската нагласи се воделе координирани операции предводени од разузнавачките служби за да се спречи спроведувањето напади насекаде низ земјата.

XS
SM
MD
LG