Достапни линкови

Русија ќе спроведе нуклеарни вежби во јужен Сибир


Руското министерство за одбрана соопшти дека земјата во текот на месецот ќе спроведе нуклеарни вежби во кои ќе бидат вклучени повеќе од 4000 војници. Вежбите ќе се спроведат во регионот Алтаи, кој се граничи со Кина, Казахстан и Монголија. Во вежбите ќе биде вклучена широка употреба на воздушната сила.

Русија и НАТО ги суспендираа воените вежби од почетокот на конфликтот во источна Украина. Рускиот претседател Владимир Путин неодамна изјави дека земјата има голем нуклеарен арсенал.

XS
SM
MD
LG