Достапни линкови

Палестинците на средба со Кери во Вашингтон


Палестинска делегација предводена од главниот преговарач Саеб Ерекат денеска треба да се состане со американскиот државен секретар Џон Кери во Вашингтон.

Тоа ќе биде прв директен состанок на Keри со палестинските преговарачи по последните непријателства меѓу Израел и Палестинците во кои загинаа над 2.100 палестинци.

Средбата на Кери со палестинската делегација, исто така, доаѓа само неколку дена откако Израел ја објави дека има намера да присвои голем дел територија на окупираниот Западен Брег и таму да гради да населби.

XS
SM
MD
LG