Достапни линкови

Могерини-Потребна е политичка волја за решавање на спорот со името


Италијанската министерка за надворешни работи Фредерика Могерини.

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини претставувајќи ги прироритетите на италијанското претседателство со ЕУ и приоритетите во процесот на проширување пред Европскиот Парламент изјави денеска дека е потребна политичка волја за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција.

Могерини, која е наследничка на шефицата за надворешна дипломатија на ЕУ, Кетрин Ештон порача дека Италија ќе стори се за да го олесни процесот и да се оствари напредок по прашањето.

XS
SM
MD
LG