Достапни линкови

Ирак-Роднините на исчезнатите војници упаднаа во Парламентот


Ирачкиот Парламент.

Родинините на исчезнатите ирачки војници упаднале во зградата на Парламентот. Радио Слободен Ирак јави дека демонстрантите успеале да го поминат обезбедувањето и да стигнат до кафулето во Парламентот каде се собирале законодавците пред одржувањето на седницата.

Ирачките безбедносни сили се заканиле дека ќе употребат сила доколку демонстрантите не ја напуштата зградата. Демонстрантите бараат информации за војниците кои беа заробени од милитантите од Исламската држава додека ја преземале контролата врз гардот Тикрит.

XS
SM
MD
LG