Достапни линкови

Британија со нови антитерористички мерки


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави нови построги мерки против државјаните на земјата кои им се приклучуваат на џихадистите во Сирија и Ирак. Тој порача дека ќе бидат усвоени нови закони со кои полицијата ќе има може да им го одземе пасошот на државјаните кои се осомничени дека ќе им се приклучат на џихадистите и ќе им биде забрането на исламските милитанти да се вратат во земјата. Според Камерон, ќе бидат зајакнети и овластувањата за следење на осомничените во земјата.

XS
SM
MD
LG