Достапни линкови

САД повикаа на воздржаност во Пакистан


Судири на демонстрантите и полицијата во Пакистан.

САД повикаа на воздржаност и им порачаа на антивладините демонстранти да се воздржат од насилство за време на протестите во Пакистан. Во соопштението е наведено сите страни да го почитуваат владеењето на правото и дека демонстрантите не можат да го променат политичкиот систем во Пакиастан преку насилство.

Поддржувачите на опозицискиот лидер Имран Хан и на популистичкиот свештеник Тахир ул-Кадри протестираат од 15 август барајќи оставка од премиерот Наваз Шариф.

XS
SM
MD
LG