Достапни линкови

Судири на демонстрантите и полицијата во Пакистан


Судирите меѓу антивладините демонстранти и полицијата во Пакистан.

Антивладините демонстранти се судриле со полицијата во пакистанскиот главен град Исламабад. Полицијата употребила солзавец со цел да ги запре демонстрантите да стигнат до резиденцијата на премиерот Наваз Шариф.

Претходно полицијата ги растера демонстрантите кои навлегоа во седиштето на државната телевизија. Поддржувачите на опозицискиот лидер Имран Хан и на популистичкиот свештеник Тахир ул-Кадри протестираат од 15 август барајќи оставка од Шариф.

XS
SM
MD
LG