Достапни линкови

Приведени 20 полицајци за заговор против турските власти


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Најмалку 20 полицајци биле приведени денеска во Турција по спроведената акција во 16 градови низ земјата. Распишана е и потерница за 34 полицајци, обвиненети за заговор против владата.

Тоа е четврта рација од јули годинава по обвинувањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека полицијата прави заговор против него. Акцијата е спроведена по само неколку дена откако Ердоган положи заклетва и ја замени премиерската со претседателската функција.

XS
SM
MD
LG