Достапни линкови

Гашиќ: Србиja не размислува за воведување санкции кон Русија


Српската Влада не размислува за воведување санкции кон Русија и тој став ние јасно им го пренесовме на нашите партнери на Запад, изјави министерот за одбрана на Србија, Братислав Гашиќ. Тој додаде дека Србија има јасен и принципиелен став кога станува збор за украинската криза и инсистира на мирно решение не само на овој конфликт, туку и на сите конфликти низ светот.

-Се залагаме за суверенитетот и територијалната целост на секоја земја членка на ОН и како Влада на Србија не размислуваме за воведување санкции против Русија, рече Гашиќ.

XS
SM
MD
LG