Достапни линкови

Лидерите на ЕУ на состанок во Брисел


Лидерите на ЕУ се состанаа во Брисел за да разговараат за поцврста акција против Русија во врска со украинската криза. На состанокот ќе присуствува и украинскиот претседател Петро Порошенко. До средбата доаѓа откако НАТО соопшти дека Русија испратила над 1.000 војници и тешко оружје во Украина. Русија ги отфрли ваквите обвинувања. Вчера, неколку министри за надворешни работи на ЕУ изразија поддршка за новите санкции против Русија. Тие се во прилог на мерките кои веќе се воведени против десетици руски претставници, неколку компании и финансиската индустрија на земјата, упатени од САД и ЕУ во почетокот на ова лето. Полскиот министер за надворешни работи, Радослав Сикорски, изјави дека руската "агресија" ги создала најсериозните безбедносни кризи во Европа, а германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер предупреди на можен поширок конфликт меѓу Русија и Украина. Романскиот претседател Трајан Башеску изјави дека покрај новите санкции, членките на НАТО треба да ја вооружат армијата на Украина.

XS
SM
MD
LG