Достапни линкови

САД со нови санкции против Иран


Austria -- An Iranian flag flies outside the Vienna International Centre hosting the United Nations (UN) headquarters and the International Atomic Energy Agency (IAEA) as the socalled EU 5+1 talks with Iran take place in Vienna, July 3, 2014

САД сооппштија дека ќе спроведат нови санкции против повеќе од 25 ирански лица и компании кои земјата ги обвинува за низа прекршувања, вклучувајќи проширување на иранската нуклеарна програма, избегнување санкции и поддршка на тероризмот во регионот.

Шест ирански банки, авиокомпании и иститут за истражување се меѓу санкционираните. Портпаролот на Советот за безбедност на САД, Кејтлин Хајден изјави дека и покрај мерките земјата останува посветена на нуклеарните преговори за постигнување на траен договор со Иран.

XS
SM
MD
LG