Достапни линкови

Пакистан-Премиерот нема да бара војската да интервенира


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф изјави дека нема да побара армијата да интервенира со да се смири ситуацијата во земјата поради антивладините протести на кои се бара негова оставка. Напорите на Шариф да се стави крај на кризата пропаднаа, а демонстрантите и натаму протестираат пред Парламентот. Опозициските лидери Имран Кан и Тахир ул Кадри соопштија дека тие директно ќе преговараат со шефот на армијата, генералот Рахил Шариф.

XS
SM
MD
LG