Достапни линкови

Давутоглу го именуваше новиот владин кабинет


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го именуваше неговиот нов кабинет со неколку измени во владата, која беше предводена од Реџеп Таип Ердоган. Министерот за европски работи во заминување Мевљут Чавушоглу е назначен за министер за надворешни работи. Функција која претходно ја извршуваше Давутоглу. Ердоган откако беше избран за нов претседател на Турција го назначи Давутоглу за негов наследник на премиерската функција.

XS
SM
MD
LG