Достапни линкови

Шефот на иранската дипломатија во посета на Русија


Иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф денеска е во посета на Москва. Пред посетата, Русија соопшти дека има шанси, меѓународните разговори за иранската нуклеарна програма да доведат до укинување на санкциите на Обединетите Нации против Иран. Русија и Иран преговараат и за трговска размена на иранска нафта за руски производи и технологија во вредност од неколку милијарди долари.

XS
SM
MD
LG