Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН на итен состанок за Украина


Проруски сепаратисти во Доњецк.

Советот за безбедност на ОН закажа итен состанок поради кризата во Украина. Одлуката доаѓа откако украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека руските сили влегле во источниот дел на земјата.

Британскиот премиер Дејвид Камерон во меѓувреме го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека ќе се соочи со последици доколку не биде најдено решение за кризата во Украина. Западните новински агенции јавија дека НАТО верува оти повеќе од 1000 руски војници се борат во Украина, повикувајќи се на анонимен извор од Алијансата.

XS
SM
MD
LG