Достапни линкови

САД размислуваат за хуманитарна мисија за Туркмените во Ирак


САД, размислува за организирање хуманитарна помош за шиитски Туркмени во северен Ирак кои беа под опсада со недели од милитантите на Исламската држава.Американски официјални лица изјавија дека администрацијата е фокусирана на градот Амирли , кој се наоѓа во близина на курдската територија, каде што се проценува дека околу 12.000 до 15.000 луѓе немаат пристап до храна или вода. Ова ќе биде втора американска воена хуманитарна интервенција во Ирак. Американски товарен авион претходно достави храна и вода за илјадници членови на јазидите во северен Ирак на почетокот од овој месец.


XS
SM
MD
LG