Достапни линкови

Штајнмаер-Нема напредок по средбата на Путин и Порошенко


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека најверојатно не бил постигнат напредок во разговорите во Минск меѓу рускиот и украинскиот претседател, Владимир Путин и Петро Порошенко. Но, тој изрази надеж дека разговорите меѓу двајцата лидери ќе водат кон донесување на натамошни одлуки со кои ќе се стави крај на конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG