Достапни линкови

Давутоглу-Членството во ЕУ стратешка цел на Турција


Наредниот премиер на Турција, Ахмет Давутоглу.

Наредниот премиер на Турција, Ахмет Давутоглу изјави денеска дека стратешка цел на земјата ќе биде членството во ЕУ. Говорејќи пред членовите на владеачката Партија на правдата и развојот тој порача дека на Турција и е потребен нов Устав со полиберален карактер.

Давутоглу во текот на денот треба да биде избран за нов лидер на партијата. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара од Давутоглу да ја формира новата влада.

XS
SM
MD
LG