Достапни линкови

Украина очекува помош од НАТО


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук изјави дека очекуваат НАТО да и помогне на земјата на самитот во Велс во наредната недела. Тој нагласи дека им е потребна помош од западните сојузници и од Алијансата во преземањето клучни одлуки. Украинските власти се борат со бунтовните во источниот дел на земјата, при што ја обвинуваат Русија за нивно потикнување. Русија ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG