Достапни линкови

Абдула Абдула ја бојкорира изборната ревизија во Авганистан


Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула ја бојкотира ревизијата на гласачките ливчиња од вториот круг претседателски јуни на 14 јуни што се одвива под надзор на Обединетите Нации. Негов противкандидат е Ашраф Гани.

Ова за РСЕ го изјави Мухамед Хајдари, заменик шеф на изборниот штаб на Абдула Абдула. Како причина тој ја наведе неисполнување на нивните барања.

Бојкотот на Абдула ја зголемува неизвесноста за исходот на изборите, кои се во ќор-сокак откако тој и неговиот ривал, Ашраф Гани, прогласија победа по вториот круг од изборите.

XS
SM
MD
LG