Достапни линкови

Порошенко и Путин се ракувале на самитот во Минск


Украинскиот и рускиот претседател Петро Порошенко и Владимир Путин во Минск.

Украинскиот и рускиот претседател Петро Порошенко и Владимир Путин се ракувале на почетокот на мултилатералните разговори во Минск. Двајцата лидери се среќаваат за прв пат од јуни. Самитот доаѓа во време на зголемена напнатост меѓу Киев и Москва поради ситуацијата во источна Украина.

Кремљ не соопшти дали е предвидено Путин да одржи директни разговори со Порошенко, кој изјави дека се надева оти самитот во Минск ќе донесе мир во неговата земја.

XS
SM
MD
LG