Достапни линкови

Порошенко-Самитот во Минск шанса за мир во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко при пристигнувањето во Минск.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека се надева оти самитот во Минск ќе донесе мир во неговата земја. Тој пред средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко порача дека самитот ќе резултира со договор за надминување на кризата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин исто така присуствува на самитотот. Кремљ не соопшти дали е предвидено Путин да одржи директни разговори со Порошенко.

XS
SM
MD
LG