Достапни линкови

Украина ја обвинува Русија за отварање нов борбен фронт


Портпаролот на украинската војска Андриј Лисенко.

Украина ја обвини Русија дека се обидува да отвори нов борбен фронт на југоисточниот дел од земјата, еден ден пред средбата на претседателите на двете земији во Минск. Портпаролот на украинската војска Андриј Лисенко изјави дека група на руски војници преправени како сепаратисти влегле во југоисточниот дел на Украина со 10 тенкови и две вооружени возила. Украинските граничари потоа се судриле со руските војници. Москва ги негираше обвинувањата.

XS
SM
MD
LG