Достапни линкови

ОН со осуда за злосторствата на Исламската држава


Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај

Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај ги осуди милитантите од Исламската држава за нивната кампања на етничко и верско чистење на Ирак. Според соопштението, Пилај наведува дека Исламската држава направила ужасни злосторства како убиства, ропство, сексуални злоупотреби и при тоа целта на нападите и се лица од различни етнички и верски заедници. Таа изјави дека истражителите на ОН документирали случаи кои претставуваат злосторства против човештвото.

XS
SM
MD
LG