Достапни линкови

Премиерот на Франција поднесе оставка


Премиерот на Франција Мануел Валс денеска му поднесе оставка на претседаелот Франсоа Оланд кој веднаш од него побара да формира нова влада. Составот на новиот кабинет ќе биде познат утре. Валс кон крајот на март беше назначен за премиер, откако претходната влада на Жан Марк Еро, поднесе оставка поради поразот на социјалистите на локалните избори.

XS
SM
MD
LG