Достапни линкови

Иран и Ирак разговараат за меѓународна акција против ИС


Ирачкиот мандатар Хајдер ал-Абади и иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Javad Зариф разговараа за потребата од меѓународните напори против исламската држава (ИС), која презеде големи региони од Ирак и Сирија.
Во соопштението издадено по средбата, Абади ги нагласил опасностите од милитантната група на Сунитите во регионот.
Состанокот во Багдад дојде откако безбедносните сили поддржани од воздушните сили го обновија милитантниот притисок кон големата нафтена рафинерија во северниот град Баиџи.
Иран, кој како и Ирак е претежно шиитски, беше долгогодишен поддржувач на заминување на премиерот Нури ал-Малики.
Меѓутоа, Техеран сепак на крајот ја откажа поддршката на Малики во корист на Абади.
Техеран го повика ирачките партии да се приклучат во името на ИС.
Во меѓувреме, Франција ги повика сите земји во регионот да се приклучат на западните земји во борбата против ИС.

XS
SM
MD
LG