Достапни линкови

Карзаи : Новиот авганистански претседател ќе биде инаугуриран на 2 септември


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека неговиот наследник ќе ја преземе функцијата на 2 септември.
Канцеларија на Карзаи рече во соопштението дека владата е "целосно подготвена за церемонијата на инаугурација на новиот претседател" на 2 септември, и нема да се промени датумот.
Изјавата доаѓа откако долготрајниот процесот за ревизија на гласањето по спорните избори одржани на14 јуни се уште не е завршен.
Двајцата претседателски ривали, Абдула Абдула и Ашраф Гани Ахмадџаи, неодамна потпиша договор за формирање влада на национално единство.
Изборната комисија вели дека повеќе од 60 проценти од гласовите се предмет на ревизија.
Изјавата на Карзаи беше дадена по разговорите меѓу претседателот и Јан Кубис, шеф на мисијата на ОН во Кабул.

XS
SM
MD
LG