Достапни линкови

Меркел во посета на Киев на разговори со украинските власти


Меркел, при нејзината еднодневна посета на Украина е предвидено да се сретне со претседателот Петро Порошенко, премиерот Арсениј Јацењук и неколку градоначалници на украински градови.
Посетата на Меркел се случува истиот ден кога германскиот заменик канцелар Тоа Зигмар Габриел изјави дека федерализација наУкраина е најдобриот чекор за да се зачува територијалниот интегритетот на земјата.
Украински официјални лица жестоко ги отфрли повиците за федерализација, кои претходно беа упатувани главно од руските лидери.

XS
SM
MD
LG