Достапни линкови

Отворен оган на индиско-пакистанската граница, жртви во Кашмир


Пакистански официјални претставници обвинија индиски војници за убиството на двајца цивили откако бил отворен оган преку границата во источната провинција Пенџаб. Официјални лица изјавија дека најновиот инцидент се случил во регионот Сиалкот, кој се соочува со автономија на Џаму и Кашмир во јужниот дел на Индија.Индискиот паравоен претставник изјави дека индиските сили возвратиле на огнот откако пакистанските сили пуштиле гранати во најмалку три села. Тој рече дека еден Индиец од граничната полиција и тројца цивили биле повредени. Индија и Пакистан често се обвинуваат меѓусебно за кршење на договорот од 2003 година за прекин на огнот во Џаму и Кашмир. Двете земја до сега воделе три војни, две од нив околу спорниот регион Кашмир .

XS
SM
MD
LG