Достапни линкови

Расмусен со осуда до Русија за хуманитарниот конвој


Генeралниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен.

Генeралниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ја осуди Русија за испраќањето на според него, таканаречен хуманитарен конвој во Украина без согласност на власите од земјата и без инволвираноста на Црвениот крст. Тој смета дека тоа само ќе ја продлабочи кризата во регионот, која Русија ја создаде и продолжува да ја разгорува. Според него, бесрамно е што Русија не ги почитува меѓународните обврски. Русија негира дека го прекршила меѓународниот закон.

XS
SM
MD
LG