Достапни линкови

ХРВ ја повика Меркел да изврши притисок врз Порошенко


Германската канцеларка Ангела Меркел.

Хјуман Рајтс Воч ја повика германската канцеларка Ангела Меркел да ја искористи нејзината престојна посета на Украина да изврши притисок врз претседателот Петро Порошенко околу прекршувањето на човековите права. Во соопштението е наведено дека Меркел утре за прв пат ќе ја посети Украина од конфликтот во земјата. Од органзиацијата и порачаа да ги осуди гласно и јасно серијата апсења на руски новинари во Украина.

XS
SM
MD
LG