Достапни линкови

Папата им изразил соочуство на родителите на американскиот новинар


Папата Франциско

Папата Франциско им изразил соочуство на родителите на американскиот новинар Џејм Фоли, кој беше убиен од милитантите на Исламската држава во Ирак. Ватикан соопшти дека папата телефонски разговарал со Дајана и Џон Фол.

Во видеото објавено на 19 април милитант од Исламската држава го обезглавува Фоли. Видеото, според милитантите, е одмазда за американските воздушни напади против Исламската држава во северен Ирак.

XS
SM
MD
LG