Достапни линкови

Израел извршил 20 воздушни напади врз Газа


Израелската војска извршила 20 воздушни напади врз Појасот Газа додека продолжуваат борбите трет ден по прекинот на преговорите предводени од Египет за постигнување трајно примирје. Најмалку двајца Палестинци загинале во новите напади.

Хамас на почетокот на неделата го одби предлогот за примирје според кој, Израел постепено ќе ја олеснува блокадата на Газа, без да даде конкретни заложби. Од Хамас соопштија дека нема да прифатат ништо помалку од ставање крај на блокадата.

XS
SM
MD
LG