Достапни линкови

Порошенко: ќе преговараме со цврсти позиции


Владимир Путин и Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко пред преговорите со рускиот претседател Владимир Путин во Минск, изјави дека цврстата позиција на неговата земја зависи од единството на народот и силната војска. Порошенко и Путин, како што јавија руските медиуми, на 26 август ќе преговораат во Минск. Во Киев е соопштено дека Порошенко ќе биде придружен од тим на Европската унија, во кој ќе биде и шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон.

XS
SM
MD
LG