Достапни линкови

Пет земјотреси изутрината биле регистрирани во Грција, од кој најсилниот бил со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала. Земјотресите се случиле на Халкидики и во Солун, а епицентрите биле на длабочина од десет километри. Првиот земјотрес се случил во шест часот и 56 минути, а последниот во седум и 39 минути. Нема информации за евентуални човечки жртви или причинета материјална штета.

XS
SM
MD
LG