Достапни линкови

Рускиот вицепремиер во посета на Молдавија


Рускиот вицепремиер Дмитри Рогозин

Рускиот вицепремиер Дмитри Рогозин е во посета на Молдавија и покрај тензиите поради трговските рестрикции и наклонетоста на земјата кон ЕУ. Молдавија ја зголеми соработката со ЕУ со потпишувањето на Договорот за асоцијација и покрај противењето од Русија.

Во јули Русија воведе рестрикции за увоз од Молдавија и планира да воведе царина на 1 септември. Рогозин со неговиот колега Адриан Канду ќе разговара за трговијата помеѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG