Достапни линкови

Отворена истрага за убиството на американскиот новинар


Џејмс Фоли

Американското обвинителство ќе спроведе истрага за убиството на новинарот Џејмс Фоли. Милитантите од Исламската држава во Сирија објавија видео во кое му ја отсекуваат главата на Фоли.

Видеото, според милитантите, е одмазда за американските воздушни напади против Исламската држава во северен Ирак. Милитантот кој го убива Фоли на видеото зборува со британски акцент и обвинителите веруваат дека се работи за државјанин на Британија кој и се приклучил на групата.

XS
SM
MD
LG