Достапни линкови

Порошенко ќе го распушти украинскиот Парламент


Украинскиот претседател Петро Порошенко.

Советникот на украинскиот претседател Олех Медведев изјави дека Петро Порошенко најверојатно ќе го потпише декретот за распуштање на Парламентот во наредната недела. Според него, рокот од 30 дена за формирање на нова коалиција наскоро ќе истече и претседателот Порошенко има законска основа да го распушти Парламентот. Медведев не го соопшти конкретниот датум.

XS
SM
MD
LG